108388 477

روابط ایران و سوییس در ابعاد علمی و گردشگری توسعه یابد

on .

ph1389وزیر امور خارجه سوییس گفت: معتقدم روابط عالی دو کشور ایران و سوییس بعد از کرونا در جهت روابط علمی و گردشگری توسعه یابد.

ایگنازیو کاسیس در دیدار با استاندار اصفهان با قدردانی از میزبانی خوب و محبت آمیز استاندار و مردم اصفهان افزود: فردا در تهران در دیداری رسمی یاد و خاطره یکصد سال فعالیت دیپلماتیک مشترک بین ۲ کشور ایران و سوییس را گرامی و جشن خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: روابط بین این ۲ کشور قدمت یکصد ساله دارد و از اواخر قرن ۱۹ با امضای توافقنامه صلح و تجارت بین ایران و سوییس تاکنون ادامه داشته است.

وزیر امورخارجه سوییس افزود: صلح و تجارت ۲ عامل مهم در توسعه کشورهاست و بیش از یکصد سال از این مساله می‌گذرد و ما امروز در حضور شما هستیم تا بگوییم سوییس همواره به دنبال صلح و آرامش بوده است.

وی با اشاره به نقش میانجیگرانه سوییس بین ایران و آمریکا تصریح کرد: تلاش سوییس آن است که حداقل‌های گفت ‌و گوی بین ۲ کشور برقرار شود.

کاسیس اضافه کرد: قبل از سفر به تهران و دیدار رسمی با رییس جمهور و وزیر امور خارجه مایل بودم از شهر زادگاه آقای ظریف بازدید کنم و امروز گوشه‌ای از زیبایی‌های این شهر را بازدید کردم.

وی با بیان اینکه اصفهان به نصف جهان معروف است، تصریح کرد: اگرچه در بازدید از این شهر یک صدم زیبایی‌های اصفهان را ندیده‌ام ولی تصریح می‌کنم که اصفهان شهری شگفت‌انگیز و استثنایی است‌ که در پشت این عظمت تمدنی عظیم قرار دارد.

وزیر امور خارجه سوییس اضافه کرد: معتقدم روابط عالی ۲ کشور ایران و سوییس بعد از کرونا در جهت روابط علمی و گردشگری توسعه یابد.

وی تصریح کرد: امروز بعد از ظهر بازدیدهای خود را از شهر اصفهان دنبال خواهم کرد و به طور قطع نسل و شوق بازگشت مجدد دوباره به این شهر را در من تقویت خواهد کرد.

خوبی برای توسعه مناسبات ایران و سوییس دارد

استاندار اصفهان گفت: این استان ظرفیت‌های خوبی در حوزه گردشگری و سرمایه‌گذاری در زیر ساخت‌های این صنعت از جمله ساخت هتل برای توسعه مناسبات ایران و سوییس دارد.

عباس رضایی افزود: ایران و سوییس در عین روابط دوستانه و احترام متقابل از ظرفیت‌های قابل توجهی برای توسعه مناسبات در حوزه های مختلف برخودار دارند.

وی ادامه داد: نقشه راه این ارتباطات در سفر رییس جمهوری اسلامی ایران به سوییس رقم خورد و با امضای ۲ رییس جمهوری این کشورها از منظر مناسبات دوستانه در شرایط خوبی قرار دارند.

استاندار اصفهان تصریح کرد: اصفهان علاوه بر جذابیت‌های تاریخی و گردشگری، در ابعاد فرهنگی، دانشگاهی و علمی شرایط خاص خود را دارد.

وی ادامه داد: استان اصفهان توانمندی‌های بسیار خوبی در حوزه صنعتی، مبتنی بر شرکت‌های بزرگ، متوسط و کوچک دانش بنیان دارد و می تواند در مسیر توسعه بین ۲ کشور نقش مفیدی داشته باشد.

رضایی تصریح کرد: این استان طرفیت‌های خوبی برای سرمایه گذاری در بخش‌های حمل و نقل، کشاورزی، دارویی، پتروشیمی، نفت و گاز و سایر بخش‌ها داراست و از سوی دبگر بازار ۸۵ میلیونی ایران فرصت خوبی برای شرکت‌های سوییسی است.

وی افزود: سوییس دارای مزیت‌های بسیار عالی در راستای توسعه علم و فناوری است و خوشبختانه ایران در سالهای پس از انقلاب در این زمینه گام‌های موثری برداشته است که این مساله می‌تواند در نقش موثری در توسعه پارک‌های علم و فناوری و مراکز فناوری و رشد در ۲ کشور داشته باشد.

استاندار اصفهان بیان کرد: امروز بسیاری از دانشجویان ایرانی در دانشگاه‌های سوییس در حال تحصیل هستند و این از دیگر زمینه‌های تعامل ۲ کشور است.

وی با اشاره به جاذبه‌های تاریخی و گردشگری اصفهان افزود: تعیین روزی به عنوان روز اصفهان و سوییس می‌تواند زمینه معرفی ظرفیت‌های گردشگری در هر ۲ کشور را فراهم کند.

استاندار اصفهان با اشاره به نقش سویس در میانجیگری بین ایران و برخی کشورها گفت: نگرش مثبت در خصوص توسعه صلح و آرامش در اصل نگرش دینی ما است.

وی با اشاره به همزیستی ادیان و مذاهب مختلف در ایران ادامه داد: در این استان پیروان ادیان اسلام، مسیحی، یهودی و زرتشتی با آرامش هرچه تمام‌تر در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی دارند و هیچگاه مشکلی نداشته‌ و همواره همسایگانی خوب برای همدیگر بوده‌اند.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز روز دوشنبه هفدهم شهریور در تهران میزبان کاسیس، وزیر امور خارجه سوییس و هیأت همراه وی خواهد بود؛ روابط دوجانبه، تحولات منطقه و موضوعات بین‌المللی از محورهای مهم گفت وگوهای ۲ طرف است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ویدیو

آئین نواختن زنگ بازگشایی مدارس استان اصفهان

آموزش حضوری اجباری نیست