108388 477

نقش مهم فولاد مبارکه در بازار سرمایه

on .

ph1453مدیرعامل شرکت فولاد مبارکه اصفهان گفت: فروش فولاد مبارکه در سال ۹۸ حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان بوده و امسال پیش‌بینی می‌شود این عدد به مرز ۵۵ هزار میلیارد تومان برسد.

به گزارش نگاه اصفهان و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حمیدرضا عظیمیان اظهار کرد:  گروه فولاد مبارکه به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان و بزرگ‌ترین فولادساز منطقه خاورمیانه و منطقه منا با سهم ۲۰ درصدی تولید فولاد شناخته می شود، هم‌اکنون ۷.۲ میلیون تن فولاد در داخل شرکت تولید می‌شود و در گروه فولاد مبارکه (فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و مجتمع فولاد سبا) نیز ظرفیت تولید به حدود ۱۰.۲ میلیون تن افزایش یافته است.

وی ادامه داد: حدود ۱۰۰۰ کارخانه در کشور تأمین کالا و مواد مصرفی فولاد مبارکه را بر عهده دارند و حدود ۳۰۰۰ کارگاه نیز از محصولات این شرکت در خطوط تولید خود استفاده و ورق فولاد مبارکه را به محصولات نهایی تبدیل می‌کنند.

مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به اینکه در حال حاضر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم حدود ۳۵۰ هزار فرصت شغلی در زنجیره تولید فولاد مبارکه وجود دارد گفت: علاوه‌بر شرکت‌های یادشده، هلدینگ‌های دیگری شامل توکافولاد، آتیه‌فولاد، هلدینگ سرمایه‌گذاری توسعه معادن و فلزات و هلدینگ متیل نیز در گروه فولاد مبارکه حضور دارند. این در حالی است که یکی از بزرگ‌ترین هلدینگ‌های مالی کشور توسط مبارکه در حال تأسیس و راه‌اندازی است.

عظیمیان از وجود زنجیرۀ کامل تولید در فولاد مبارکه به‌عنوان عامل اصلی افزایش سود و درآمد این شرکت نام برد و اظهار داشت: فروش فولاد مبارکه در سال ۹۷ حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان و در سال ۹۸ حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان بوده و امسال پیش‌بینی می‌شود این عدد به مرز ۵۵ هزار میلیارد تومان فروش برسد. به همین دلیل می‌توان گفت فولاد مبارکه علاوه‌بر اینکه یک بنگاه صنعتی است، یک بنگاه اقتصادی هم هست و در بازار سرمایه نقش بسیار مهمی دارد.

وی در تشریح عملکرد خطوط تولید این شرکت گفت: شرکت در هشت‌ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل روند روبه‌رشدی داشته است؛ به‌نحوی‌که با تلاش کارکنان آن، تولید گندله در بازه زمانی مذکور در سال ۹۷ نزدیک به ۶ میلیون تن بوده و امسال به حدود ۷ میلیون تن افزایش یافته است. در تولید آهن اسفنجی از ۷ میلیون تن به ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تن و در فولاد خام از ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ۶ میلیون ۶۹۰ هزار تن رسیده‌ایم.

عظیمیان با بیان اینکه شرکت در سال گذشته با افت تولید مواجه شد تصریح کرد: دو دلیل عمده، یعنی نرسیدن مواد اولیه و قطعی حدود دوماهه گاز مهم‌ترین دلایل افت تولید بوده است که می‌طلبد مسئولین محترم برای آن چاره‌اندیشی کنند و اقدام عاجل به عمل آورند. به خاطر داشته باشیم فولاد مبارکه در سال ۹۸ حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان، به دلایلی که به آن اشاره شد، متضرر گردید. نباید فراموش کرد که فولاد مبارکه جزو کارخانه‌هایی است که می‌تواند بیشتر از ظرفیت اسمی خود تولید کند، اما باعث تأسف است که به‎‌دلیل کمبود مواد اولیه از این ظرفیت استفاده نکنیم.

وی در ادامه از تعریف حدود یک میلیارد یورو پروژه در فولاد مبارکه خبر داد و گفت: ۲۰ هزار میلیارد تومان نیز سهم داخل است. این پروژه‌ها شامل نورد گرم شماره ۲، افزایش ۵۰۰ هزار تنی ظرفیت فولاد هرمزگان (رسیدن به ظرفیت ۲ میلیون تن)، راه‌اندازی فولادسازی ۸۰۰ هزار تنی فولاد سفیددشت، کارخانه تولید الکترود گرافیتی اردکان، افزایش ظرفیت شرکت ورق خودرو کاشان است. همچنین حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران داخلی در سراسر کشور واگذار می‌شود که این امر در جهت اجرای دستور مقام معظم رهبری برای جهش تولید، اقدام مؤثری خواهد بود.

مدیرعامل فولاد مبارکه از پروژه نورد گرم شماره ۲ فولاد مبارکه به‌عنوان یکی از اصلی‌ترین پروژه‌های حوزه صنعت فولاد کشور نام برد و گفت: با تولید ورق خام موردنیاز در تولید لوله‌های انتقال نفت و گازترش از گوره به جاسک نشان دادیم که در حوزۀ تولید فولاد خام از دنیا عقب نیستیم و همپای دنیا جلو رفته‌ایم، ولی در تولید ورق از دنیا عقبیم. اگر ما در ۳ تا ۵ سال آینده ورق‌های با گرید جدید تولید نکنیم، فولاد مبارکه نیز به سرنوشت کارخانه‌های عقب‌ماندۀ کشور دچار خواهد شد.

عظیمیان در ادامه از اجرای پروژه نسل چهارم تکنولوژی در فولاد مبارکه به‌عنوان دیگر ابر پروژه در دست اجرای این شرکت یاد کرد و گفت: فولاد مبارکه اکنون دارای نسل سوم تکنولوژی است و می‌کوشد همگام با دنیا به سمت نسل چهارم پیش برود که بسیار هوشمند است و این دقیقا همان حرکت در مسیر دانش‌افزایی است که همواره مورد تأکید رهبر معظم انقلاب بوده است.

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ویدیو

طرح تثبیت قیمتها در مجلس

گوشه ای از فعالیت های کادر درمان