108388 477

جامعه فرهنگی در کلام علوی نمایان است

on .

وزیر ارشادوزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از زاویه‌های فراوان می‌توان دریچه‌ای باز کرد و گوشه‌ای از نورانیت حضرت علی(ع) دید، امام علی(ع) صدای فرهنگ انسانی نیز بود، جامعه فرهنگی چیزی است که در کلام علوی نمایان است.

سید عباس صالحی در آیین اختتامیه کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی(ع) اظهار داشت: برای من توفیقی است که در این برنامه حضور دارم. امام علی(ع) به عنوان همراه پیامبر اعظم(ص) اگر سال‌ها و قرن‌ها همه ملائک و انسان‌ها درباره وی بگویند کم می‌آورند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: از زاویه‌های فراوان می‌توان دریچه‌ای باز کرد و گوشه‌ای از نورانیت حضرت علی(ع) دید، امام علی(ع) صدای فرهنگ انسانی نیز بود، جامعه فرهنگی چیزی است که در کلام علوی نمایان است، همه انسان‌ها در این کره خاکی می‌توانند از معارف حضرت علی‌(ع) بهره بگیرند.

صالحی با بیان این که در ادامه به سه موضوع از معارف علوی اشاره می‌کنم، تشریح کرد: موضوع اول آگاهی و دانایی است، فرهنگ اسلامی که از سوی پیامبر (ص) آورده شد و از سوی امیرالمؤمنین (ع) ترویج پیدا کرد مبتنی است بر آگاهی و دانایی.

وی تصریح کرد: این که امام می‌فرمایند شرافتی مانند دانایی نیست، این که می‌فرمایند برای آن که مصیبت‌های اجتماعی پیش نیاید باید با جهالت مبارزه کنیم و امروز در تئوری‌های مدرن گسترش پیدا کرده و به این رسیده که چگونه معرفت در حوزه فردی و اجتماعی می‌تواند آسیب‌زدا باشد، در همین راستا است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اضافه کرد: درست است که تعالیم نبوی وجود داشت اما ذات جهالت خیز جریانی که فعالیت می‌کرد می‌توانست آگاهی را خفه کند کما اینکه کتابت را ممنوع کردند، حرکت امام چه در دوران خانه‌نشینی و چه در دوره خلافت ادامه همان مسیر آگاهی بخشی پیامبر بود.

وی در ادامه با بیان این که موضوع دیگر عقلانیت و خردورزی است، یادآور شد: امام، جامعه فرهنگی را با عقلانیت تعریف کرد، تعبیر امام که تراز انسانیت را با عقلانیت می‌داند و این که دین‌داری افراد را تراز عقلانیت بسنجید، اثبات همین مطلب است؛ این گونه نیست که متدین بود اما خردورزانه عمل نکرد، دین‌داری با چراغ عقل می‌ماند و ادامه پیدا می‌کند.

صالحی عنوان کرد: نکته سوم کرامت انسانی است، این مؤلفه در افق معنای معارف علوی جایگاه اساسی دارد؛ هم در رابطه انسان با دیگران و هم در ارتباط با خود، در خصوص ارتباط با دیگران در عهدنامه مالک اشتر یادآوری می‌کند که ساکنان آن دیار یا در دین شبیه تو هستند و یا در خلق، مراودات خود را با شهروندان این گونه تنظیم کن.

صالحی در پایان خاطرنشان کرد: انسان در رابطه با خودش هم باید با کرامت رفتار کند، امام به نامه‌ای که به فرزند خود می‌نویسند می‌گویند مراقب گوهر وجودی‌ات باش که آلوده نشود ولو این که نیت‌های پست تو را به مقاصدی هم برساند اما آن ضرری که بر لوح وجودی‌ات می‌زند بیشتر است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین پیام حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری به کنگره امام علی علیه السلام را قرائت کرد.

 آیین اختتامیه کنگره بازخوانی ابعاد شخصیتی امیرالمؤمنین امام علی (ع)

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید