108388 477

تئاتر درمانی

on .

تئاتر درمانیرادمهر کشانی/نقش بازی کردن به صورت تئاتر از زمانهای قدیم و پس از به وجود آمدن تمدن و شهر نشینی وجود داشته است.

 

 

 

 

در ابتدا به عنوان وسیله ای برای انجام مراسم و آداب و سنن خاص به کار می رفت. در حدود 4000 سال قبل از میلاد ، مصریان از تئاتر در این موارد بهره می گرفتند ، همچنین در یونان قدیم ، تئاتر تراژیک نزج گرفت که در آن ، اسطوره های باستانی مثل اسطوره ادیپوس ، به نمایش در می آمد. حرکات موزون ، رقص ، آواز ، پانتومیم و شکل های دیگر نمایشی ، یک نیاز بشری برای بیان تئاتر یا سمبولیک ، چه از نظر بازیگر و چه از دید تماشاگر بوده است . بنابر این عجیب نیست که تئاتر جای خود را به تدریج در موارد خاصی مانند آموزش ، تعلیم و تربیت و روان درمانی باز کند و به عنوان محدوده ی مشخص تئاتر درمانی مورد قبول قرار گیرد.

تئاتر درمانی توس جا کوب لوی مورنو ( jacodlevy Moreno ) بنیانگذاری شد. او روانپزشک بود و در رومانی متولد شد ، در وین زندگی و کارکرد ، و بالاخره در سال 1925 برای ادامه کار خود به آمریکا رفت. او هم دوره ی فروید بود و تلاش خستگی ناپذیر و سرسختانه ای را در جداسازی اصول تئاتر درمانی از اصول روانکاوی به انجام رساند.

در تئاتر درمانی های امروزی مایه هایی از گروه درمانی ، گشتالت درمانی ، روش تحلیل روابط ، رفتار درمانی و بعضی روشهای دیگر روان درمانی به کار گرفته می شود.

در تعریف تئاتر درمانی می توان گفت که عبارت از یک روش گروه درمانی است و در آن ، خصوصیات برجسته شخصیت ، ارتباطات بین فردی ، تعارضات و کشمکش های روانی و همچنین اختلالات احساسی و عاطفی توسط روشها و شیوه های نمایشی مورد مشاهده و بررسی قرار میگیرد. عوامل اصلی در این روش عبارتند از :

1- شخص اول یا پروتاگونیست ( protagonist ) که محور اصلی است و مشکلات روحی خود را به کمک افراد دیگری به نام " یاور " ( Auxiliary ego ) به نمایش می گذارد

2- " یاور " که جنبه ها و ابعاد متفاوتی از شخص اول را مطرح و به نمایش می گذارد.

3- کارگردان (تئاتر درمانگر ) که افراد شرکت کننده در تئاتر درمانی را جهت کسب آگاهی و بصیرت بیشتر ، هدایت می نماید.

از اصول تئاتر درمانی می توان در تمام اختلالات روانشناختی به عنوان یک روش درمانی مفید بهره گرفت ، حتی در جنون.کاربرد تئاتر درمانی تنها به بیماران محدود نمی شود بلکه این روشها را در مورد بزه کاران ، مجرمان ، افراد عادی و جمعیت ها و موسسه ها نیز می توان به کار برد.همنچنین در موقعیت های آموزشی ، مشاوره ازدواج ، مشکلات صنعتی و به طور کلی برای کلیه ی موارد مشاوره و راهنمایی با روش شناسی مشخص از تئاتر درمانی استفاده می شود.از سال 1940 به بعد موسسه ی مورنو تئاتر درمانی را به جمع مردم آورد و به این ترتیب ، همه می توانستند در آن شرکت نمایند.مورنو معتقد است که شاید روزی بتوان تئاتر درمانی را در تلویزیون به صورت "روانپزشکی توده مردم" مطرح نمود.

رادمهر کشانی - کارگردان و بازیگر تئاتر

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید