Ph6025.jpg

آنچه باید از کرونای اومیکرون بدانیم

on .

omicronاومیکرون (omicron)، نوع جدیدی از ویروس کرونا در آفریقای شناسایی شده است و باعث نگرانی بسیاری از کشورها شده است.همچون گذشته و مانند واریانت های قبلی، این نگرانی وجود دارد که این نوع کرونا می تواند به شیوع بیماری در بسیاری از کشورها دامن بزند و سیستم های بهداشتی را تحت فشار قرار دهد و احتمالا ایمنی واکسن را دور بزند.

ویروس کرونا به کمک پروتئینی به نام اسپایک، وارد سلولهای بدن شده و باعث بیماری کووید-19 می شود. حدود 30 تغییر یا بیشتر در پروتئین اسپایک در نوع اومیکرون مشخص شده است که دو برابر جهش های نوع دلتاست. نیمی از این جهش ها در ناحیه ای است که ویروس کرونا به کمک آن به سلول بدن انسان متصل شده، وارد آن می شود و باعث عفونت می شود.

جهش ها در این ناحیه ویروس می تواند باعث شود تا دستگاه ایمنی (یعنی آنتی بادی های ساخته شده بعد از واکسیناسیون یا عفونت قبلی) ویروس را کمتر از قبل تشخیص دهد و خطر عفونت با اومیکرون افزایش یابد.

حداقل سه جهش در نوع اومیکرون، به ویروس برای فرار از شناسایی شدن توسط آنتی بادی دستگاه ایمنی کمک می کند. ظاهرا جهش دیگری هم توانایی آن رابرای ورود به سلول های انسان افزایش می دهد و باعث انتقال بیشتر آن می شود.

موارد ابتلا به اومیکرون در کشورهای بسیاری و از جمله در کشور و شهرستان ما نیز تایید شده است.

اومیکرون چقدر نگران کننده است؟

ویروس ها همیشه جهش می یابند، با تغییراتی که گاهی ویروس را ضعیف تر می کند یا گاهی آن را در فرار از آنتی بادی ها و بیماری زایی ماهرتر می کنند. واکسن های کرونا نشان داده اند که در برابر انواع قبلی موثر هستند.امکان بیماری شدید در اومیکرون مانند همه انواع قبلی ویروس مانند نوع دلتا وجود دارد. ضمن اینکه با افزایش موارد ابتلا میزان بستری و مرگ نیز بالا می رود.

اومیکرون و تزریق دوز سوم واکسن کرونا

به گفته کارشناسان، هنوز مهم ترین و بهترین راه حل، افزایش واکسیناسیون و تزریق دوز تقویتی است. این احتمال وجود دارد که تزریق دوز تقویتی از واکسن های موجود و افزایش سطح آنتی بادی بعد از آن، محافظت کافی و سد مناسبی در برابر اومیکرون ایجاد کند.

علائم کرونا اومیکرون که حتما باید بدانید:

پنج علامت اصلی که در زمینه ابتلا به کرونای اومیکرون گزارش شده است شامل آبربزش بینی، سردرد، خستگی، عطسه و گلودرد است. افراد آلوده به اومیکرون می توانند طیف کاملی از بیماری، از عفونت بدون علامت تا بیماری خفیف، تا بیماری شدید تا مرگ را داشته باشند. احتمال دارد که اومیکرون نسبت به انواع قبلی علائم متفاوت یا خفیف تری داشته باشد. اما ممکن است بیشتر به وضعیت واکسیناسیون افراد مرتبط باشد. چون افراد بیشتری نسبت به همیشه واکسینه شده اند، ممکن است اومیکرون خفیف تر به نظر برسد.

سایر علائم این بیماری شامل: تب یا لرز- سرفه- تنگی نفس یا مشکل در تنفس- خستگی- دردهای عضلانی یا بدن- از دست دادن چشایی یا بویایی- حالت تهوع یا استفراغ- اسهال می باشد.

چگونه می توانید از خودتان در برابر اومیکرون محافظت کنید؟

مسئله مهم در حال حاضر این است که از علائم کوود 19 آگاه باشید و اگر احساس بیماری می کنید (حتی اگر به نظر می رسد سرما خورده اید) در خانه بمانید.

برای محافظت از خود و دیگران در برابر بیماری شدید ناشی از هر سویه بهترین کار این است که به طور کامل واکسینه شوید و اگر قبلا به طور کامل واکسینه شده اید، دوز تقویت کننده (دوز سوم) خود را دریافت کنید. اگر فرزندان بالای 12 سال دارید که واجد شرایط هستند، واکسینه کردن آنها را نیز در اولویت قرار دهید.

افراد واکسن گریز، مسن، چاق و مبتلا به بیماری های کاهنده ایمنی، بیشتر در معرض خطر بیماری هستند.

زدن ماسک، تزریق واکسن، رعایت فاصله 2 متر از دیگران، رعایت بهداشت دست، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه و عطسه، انجام تهویه اتاق و پرهیز از شایعات نیز مهمترین راههای پیشگیری از ابتلا به کرونای اومیکرون می باشند.

شبکه بهداشت و درمان شهرستان مبارکه

واحد آموزش و ارتقاء سلامت

نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ویدیو

افتتاح مرکز واکسیناسیون خودرویی در شاهین شهر

اختتامیه مسابقات بین المللی اربابان سلاح در شاهین شهر اصفهان